Tiroid Peroksidaz Antikoru
12 Temmuz 2024

Tiroid Peroksidaz Antikoru

Tiroid peroksidaz antikoru (TPOAb), Graves hastalığı, Hashimoto tiroiditi ve idiopatik miksödem gibi tiroid hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir değerdir. Bu antikor, tiroid bezinde bulunan tiroid hormonlarının üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, otoimmün tiroid hastalıklarında bağışıklık sistemi, tiroid bezine saldırarak bu antikorları üretir. TPOAb testi, bu tür hastalıkların teşhisinde büyük öneme sahiptir.

Tiroid Peroksidaz Antikoru Normal Değeri

Tiroid peroksidaz antikoru için normal değer aralığı 0-9 IU/ml'dir. Ancak bu oran bazı laboratuvarlarda farklı birimler ile ifade edilebilir. Bu nedenle, TPOAb değerinin kesinlikle uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Tiroid peroksidaz antikoru bazı durumlarda yükselebilir. Bu durum, hastanın hipotiroidi veya hipertiroidi olma olasılığı olarak değerlendirilir ve aynı zamanda tiroid bezinden kaynaklanan otoimmün hastalığın varlığını işaret edebilir.

Tiroid Peroksidaz Antikoru Yüksekliği

Antikor değeri normal seviyeden yüksek olduğunda Hashimoto hastalığı ortaya çıkabilir. Hashimoto hastalığı olan kişilerin çoğunda TPOAb değeri yüksektir. Ancak nadir de olsa, bazı kişilerde hastalık bulunmayabilir. TPOAb değerinin yüksek olması, hipotiroidi ve hipertiroidi riski anlamına gelebileceği gibi, şeker hastalığı ve adrenal yetmezliği için de risk oluşturur.

Tiroid Peroksidaz Antikoru Yüksekliği Neden Olur?

Bu durum genellikle Hashimoto hastalığı nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, tiroid bezinin aşırı hormon salgılaması nedeniyle ortaya çıkan Graves hastalığı, pernisiyöz anemi, eklem ağrısı ve ateşe yol açan lupus hastalığı, romatoid artrit ve ağız kuruluğu gibi hastalıklar da TPOAb yüksekliği nedenleri arasında sayılabilir.

 • Hashimoto hastalığı
 • Graves hastalığı
 • Pernisiyöz anemi
 • Lupus hastalığı
 • Romatoid artrit
 • Sjögren sendromu
Tiroid Peroksidaz Antikoru Yüksekliği Belirtileri

Tiroid peroksidaz antikorlarının yüksekliği, tiroid bezine saldırı yapması durumunda doku hasarı ile kronik iltihap gelişebilir. Bu durum, tiroid fonksiyonlarında problem yaratır ve tiroid bezi hastalıkları ortaya çıkar. TPOAb yüksekliği durumunda şu belirtiler görülebilir:

 • Adet düzensizlikleri
 • Yorgunluk hissi
 • Duygu durum değişiklikleri
 • Cilt problemleri
 • Kısırlık
 • Sıcak ve soğuğa aşırı hassasiyet
 • Kilo alma veya kilo verme
 • Kas problemleri
Tiroid Peroksidaz Antikoru Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durumun yalnız başına kontrol altına alınması gereken bir durum olarak kabul edilmez. Otoimmün tiroid hastalıklarının teşhisinde yardımcı olan bu enzim, tiroid bezi hastalıkları veya diğer otoimmün hastalıkların var olup olmadığının belirlenmesini sağlar. TPOAb yüksekliğine neden olan Hashimoto hastalığında levotiroksin adı verilen ilaç reçete edilirken, Graves hastalığı nedeniyle de yükselebileceği için bu durumda beta bloker ilaçlar ile tiyonamid ilaçlar kullanılır. Bununla birlikte, TPOAb yüksekliği nedeniyle gelişen Graves hastalığında radyoaktif iyot tedavisi ve hastalığın durumuna göre ameliyat gerekli olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Vekkad

12 Temmuz 2024 Cuma

Benim TPOAb değerim 0-9 IU/ml aralığını geçiyor, bu durumda hipotiroidi veya hipertiroidi olma riskim mi var? Ayrıca bu yüksekliğin şeker hastalığı ve adrenal yetmezliği riskini arttırdığı söyleniyor, bu doğru mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Vekkad, TPOAb (tiroid peroksidaz antikoru) seviyelerinin normal aralığı geçmesi, tiroid fonksiyonlarıyla ilgili bir soruna işaret edebilir. Bu durum, hipotiroidi veya hipertiroidi gelişme riskini arttırabilir. Ancak kesin bir tanı koymak için TSH, serbest T4 ve serbest T3 gibi diğer tiroid testlerinin de yapılması gereklidir. Ayrıca, TPOAb yüksekliği otoimmün hastalıklar, özellikle Hashimoto tiroiditi veya Graves hastalığı ile ilişkilidir.

ޞeker hastalığı ve adrenal yetmezliği riskine gelince, otoimmün hastalıklar genellikle birbirine yatkınlık yaratabilir. Yani, bir otoimmün hastalık geliştiren kişilerde başka otoimmün hastalıkların da ortaya çıkma riski olabilir. Bu nedenle, TPOAb seviyelerinizin yüksek olması, bu durumların riskini arttırabilir. Ancak, kesin bir yargıya varmak için kapsamli bir doktor değerlendirmesi ve gerekli testlerin yapılması gerekir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Baş Ağrısı Yapar mı?

Tiroid Baş Ağrısı Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroid Bezinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmalı?

Tiroid Bezinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmalı?

Medüller Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Medüller Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tiroid Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sintigrafi Tiroid Nedir?

Sintigrafi Tiroid Nedir?

Güncel

Gizli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Kilo Aldırır mı?

Tiroid Kilo Aldırır mı?