Tiroid Bezi Nerede?
19 Haziran 2024

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroit Bezi Nerede?

Tiroit bezi (Glandula thyroidea) boynun ön alt bölümünde, soluk borusunun üst kısmının önünde bulunur. Beşinci boyun ve birinci göğüs omuru hizasında yer alır. Endokrin bezlerin en büyüğü olan tiroit bezi, ortalama olarak 25-30 gram ağırlığındadır. Tiroit bezi sağ lob (Lobus dexter) ve sol lob (Lobus sinister) olmak üzere iki lob ile bunları birbirine bağlayan ortadaki dar kısım olan isthmus glandula thyroidea'dan oluşur. Isthmus glandula thyroidea, 2., 3. ve 4. trakea halkalarının önünde bulunur. Tiroit bezi, koyu kahverengi-kırmızı renkte olan bir organdır.

Tiroit bezinin dış yüzeyinde dokuyu sıkıca saran capsula interna denilen zarla, bu zarı dıştan saran ve komşu dokulara bağlayan capsula fibrosa denilen bir kapsül bulunur. Kapsülde, tiroit dokusu içine doğru giden uzantılar tiroit dokusunu lobcuklara ayırır. Tiroit dokusu, tiroit folikülleri denilen keseciklerden oluşmuştur. Keseciklerin çevresinde tek katlı epitel hücreleri bulunur. Foliküllerin içinde ise karbonhidrat, kalsiyum ve çok miktarda iyot içeren kolloidal madde bulunur.

Tiroit Bezi Hormonları

Tiroit bezi, iki ana hormon salgılar. Bu hormonların neler olduğuna bir göz atalım.

  • Thyroxin (Tiroksin, T4): Bu hormonun yapısında protein ve iyot bulunur. Bazal metabolizmayı düzenler. İyot yetersizliği sonucunda tiroksin hormonu az salgılanırsa, bezin büyümesi şeklinde görülen basit guatr hastalığı oluşur. Tiroit hormonunun yetersiz salgılanması sonucunda büyüme yetersizliği ve zeka geriliği ile karakterize kretenizm denilen durum oluşur. Tiroksin hormonunun normalden çok salgılanmasına hipertiroidi, az salgılanmasına ise hipotiroidi denir.
  • Kalsitonin: Tiroit bezinin parafoliküler hücreleri tarafından salgılanır. Kalsitonin hormonu kalsiyum metabolizması üzerinde etkilidir. Kanda bulunan kalsiyum seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Kemiklerde kalsiyumun depo edilmesini ve kemiklerin kana geçmesine engel olarak bu görevini yerine getirir. Kandaki kalsiyum seviyesinin belirli düzeyde kalmasını parathormon hormonunun salgılanması ile sağlar.

Tiroit Bezinin Düzenlenmesi

Tiroit bezinin çalışması ve tiroit hormonlarının salgılanması hipofiz ön lob hormonu TSH (Tiroit Uyarıcı Hormon) tarafından düzenlenir. Tiroksin hormonunun yapımı için iyotun besinler ile alınması gerekir. Dışarıdan alınarak kana geçen iyot, tiroit dokusu kesecikleri tarafından tutulur. TSH hormonu bu süreci kolaylaştırır. Hücre enzimleri sayesinde serbest iyot haline dönüşür ve proteinlere bağlanır.

Serbest iyot, kesecikler içerisinde kolloid maddeye girerek orada tirozin moleküllerine bağlanır. Böylece mono ve diiyotlu türevler oluşur. Bu türevler de tri (T3) ve tetra (T4) iyodu tironinleri oluşturur. Bunlar iyotlu tiroit hormonlarıdır. T3 ve T4 iyotlu hormonlar, kana geçer geçmez kan proteinlerine bağlanarak taşınır.

Ek Bilgiler

Tiroit bezinin işlevi sadece metabolizmayı düzenlemekle sınırlı değildir. Aynı zamanda vücut sıcaklığını, kalp atış hızını, protein sentezini ve enerji üretimini de etkiler. Tiroit hormonları, vücudun genel enerji dengesini sağlamak ve hücrelerin enerji ihtiyacını karşılamak için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, tiroit hormonları büyüme ve gelişme süreçlerinde de önemli rol oynar, bu yüzden çocukluk döneminde yeterli tiroit hormonu üretimi çok önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroid Bezi Nerede?

Popüler İçerikler

Tiroid Değerleri Nedir?

Tiroid Değerleri Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid Sintigrafisi Nedir?

Tiroid Sintigrafisi Nedir?

Tiroid Nodül Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Nodül Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Ameliyatı Riskleri

Tiroid Bezi Ameliyatı Riskleri

İltihaplı Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tiroid Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Tiroid Usg Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Usg Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Atom Tedavi Yöntemleri

Tiroid Atom Tedavi Yöntemleri