Tiroid Sintigrafisi Nedir?
15 Mayıs 2024

Tiroid Sintigrafisi Nedir?

Tiroit Sintigrafisi, tiroit sintigrafisi günlük uygulamalarda en sık kullanılmakta olan nükleer tıp tanı yöntemidir. Tiroit sintigrafisi yöntemi ile hastanın fonksiyonel tiroit haritası elde edilmektedir. Normal fonksiyon gösteren tiroit dokusunun yanı sıra hipoaktif ya da hiperaktif nodüllerin belirlenmesi klinik açıdan önem taşımaktadır. Özellikle soliter veya multipl hipoaktif nodüller %7-17 oranında malignite göstermektedirler. Hipoaktif nodüllerin malignite olasılığı yönünden ince iğne aspirasyon biyopsisi ile değerlendirilmeleri gerekmektedir.

Tiroit sintigrafisi nedir?

Tiroit sintigrafisinde kullanılan radyoaktif iyot, doğadaki iyot gibi bir kimyasal etki gösterir. Tiroid, tiroit hormon prekursörü olan iyotu yakalar ve konsantre eder. Tiroit de bulunan iyot tiroit hormonuna dönüşür ve sonra da triglobuline bağlanır. Hastaya radyoaktif iyot verildiği zaman aynı mekanizma ile tiroit de uptake gösteren, iyotun sintilasyonları gama kamera ile kaydedilerek tiroid sintigrafisi elde edilmektedir.

Tiroit sintigrafisi sıklıkla Tc99-m radyonüklidi ile yapılmaktadır. Tc99-m I-123 düşük enerji düzeyleri kısa yarı ömürlü olmaları ve beta ışını yaymaları sebebi ile I-131'e göre düşük irradyasyon dozimetresi gösterir. Bundan dolayı gama kameralar için ideal görüntüleme yöntemidir.

Tiroit singrafisinde hastaya Tc99-m verilecek ise hastanın aç olması gerekmez. Fakat I-123 ve I-131 oral yol ile verilmesi gerektiğinden 4 saatlik aç kalma süresi yeterli olmaktadır. Ayrıca tiroid sintigrafisi çekilmeden önce tiroit hormonu sağaltımındaki hastalarda T4 için 4 hafta önceden T3 için ise 2 hafta öncesinden ilaç kullanımı kesilmektedir. Şayet hastada klinik olarak ilaç kullanımı zorunlu halde ise o zaman tiroid sintigrafisi ilaç kullanımı kesilmeden yapılır.

Tiroit sintigrafisi 12. Haftayı geçen gebeliklerde, gebelere uygulanan bir işlem değildir. Laktasyon döneminde olan annelerde ise hastaya Tc99-m verilmiş ise emzirme sürecine 1 gün ara verilmelidir ve I-131 kullanılır ise bu sefer de emzirme sürecine 4 gün boyunca ara verilmesi gerekir.

Tiroit sintigrafisi sonuçları boyun palpasyonu ile değerlendirilmektedir. Normal tiroit sintigrafisinde sağ lob soldakine göre minimal hiperplazik olabilmektedir. Aktivite dağılımı ise her iki lobda da homojendir. Tiroit sintigrafisi sonucunda homojen aktivite dağılımı gösteren palpabl tiroit bezi diffüz guatr olarak değerlendirilmektedir. Yapılan istatiksel değerlendirmelerde tiroit sintigrafisi yapılmış olan hastaların yaklaşık olarak üçte birinde nodüler guatr tespit edilmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Ameliyatı Sonrası

Tiroid Ameliyatı Sonrası

Haber Bülteni

Güncel

Tiroid Sintigrafisi Nedir?

Tiroid Sintigrafisi Nedir?

Güncel

Tiroid Bezi Az Çalışırsa Ne Olur?

Tiroid Bezi Az Çalışırsa Ne Olur?

Güncel

Zehirli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Zehirli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi