Tiroid Az Çalışmasının Belirtileri Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Tiroid Az Çalışmasının Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Az Çalışmasının Belirtileri

Tiroid az çalışmasının belirtileri, hasta tarafından kolaylıkla hissedilebilir. Görüntü olarak bir kelebeği andıran tiroid bezi, vücudun termostatı gibi çalışır. Tiroid bezi, görevlerini hormon salgılayarak yerine getirir. Günümüzde, tiroid hastalığıyla mücadele eden kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Tiroid hastalığı denilince akla ilk olarak nodül gelir. Ancak, tiroidle ilgili hastalıkların tamamı tiroid bezinin yapısından kaynaklanmayabilir. Örneğin, tiroid kanseri ve tiroid bezi iltihabı tamamen tiroid bezinin yapısıyla ilgiliyken, bazı tiroid hastalıkları salgı bezinin salgıladığı hormonlarla alakalı olabilir. Salgılanan hormon miktarının olması gerekenden fazla veya eksik olması birçok sağlık sorununa yol açabilir. Tiroid hormonu az salgılandığında hipotiroidi, fazla salgılandığında ise hipertiroidi adı verilen diğer tiroid hastalıkları meydana gelir. Bu sağlık sorunlarının belirtileri birbirinden farklıdır ve aynı hastalığa ait belirtiler bile kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hipotiroidi halinde, vücutta salgılanan tiroid hormonu miktarı azaldığı için vücut fonksiyonlarında bazı gerilemeler görülmesi oldukça normaldir. Tiroid hormonunun olması gereken seviyeye gelmesini sağlamak için hastaya bazı hormon ilaçları reçete edilir. Ayrıca, bazı tiroid hastalıklarında tiroid bezi kısmen veya tamamen alındığı için hipotiroidi oluşur.


  • Tiroid bezinin az çalışması durumunda, hastanın hareket kabiliyeti azalır. Hatta hasta bir süre sonra hareket etme isteğini bile kaybeder. Kişi normal bir bireye göre daha kolay yorulur, bitkinlik hisseder ve hareketleri yavaşlar.
  • Bazı zihinsel aktivitelerde gerileme meydana gelir. Hasta daha zor hatırlar ve en basit şeyleri bile unutur. Konsantre olmada zorluk çeker.
  • Tiroid hormonu az salgılanan insanların uykuya düşkünlüğü artar. Sabah uyanmada güçlük ve gün içinde sürekli uyuma isteği en yaygın görülen belirtilerden bir tanesidir.
  • Terleme olayında azalma olur ve vücutta ödem artar.
  • İştah azalmasına rağmen kilo artışı meydana gelir. Bu durumun temel sebebi, salgılanan hormon seviyesine bağlı olarak metabolizmanın yavaşlamasıdır. Yavaşlayan metabolizma bir süre sonra kabızlığa neden olur.
  • Adet düzensizliği, cinsel isteksizliğin artması ve beraberinde bazı kadın hastalıklarının artması da diğer belirtilerdendir.
  • Gebelik halinde tiroid az çalışırsa düşük meydana gelebileceği gibi gebelik erken doğumla da sonuçlanabilir. Tiroid hormonu sadece anne adayı için değil, aynı zamanda bebek sağlığı için de çok önemlidir. Bu hormonun az salgılanması, bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir.
  • Tiroid az çalışmasının belirtileri arasında hastanın ruh sağlığı üzerindeki etkisi de bulunur. Hastanın depresyona olan meyli artar.
  • Kas ve eklem ağrıları, göz altı torbalanması ve şişlik de diğer belirtiler arasındadır.

Ekstra Bilgiler

Tiroid az çalışması, yani hipotiroidi, genellikle uzun süre belirgin bir belirti göstermeyebilir. Ancak, zamanla belirtiler daha belirgin hale gelir. Bu belirtiler bazen diğer sağlık sorunlarıyla karıştırılabilir, bu yüzden doğru teşhis için bir sağlık profesyoneline başvurmak önemlidir. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve stresten uzak durmak, tiroid sağlığını korumada yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroidin Fazla Çalışması Belirtileri ve Tedavisi

Tiroidin Fazla Çalışması Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Ameliyatı Sonrası Kilo

Tiroid Ameliyatı Sonrası Kilo

Tiroid Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tiroid Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?