Tiroid Kistik Nodül Tedavi
12 Temmuz 2024

Tiroid Kistik Nodül Tedavi

Tiroid Kistik Nodül

Tiroid bezi, vücudun sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için oldukça önemlidir. Bu bölgede bulunan hasar sebebiyle bazı hastalıklar ortaya çıkarken, kist oluşumu gözlenebilir. Tiroid kistik nodül içerisinde sıvı bulunan bezeler oluşur. Bu süreçte kişinin boyun bölgesine bakıldığında şişlik ile kendini belli eder. Hasta, boynundaki şişliği fark ettiği zaman vakit kaybetmeden doktora giderek gerekli testlerin yapılması gerekir.

Tiroid bölgesinde bulunan hücrelerin salgıladığı sıvı ile tiroid kisti içerisinde kanama meydana gelebilir. Kişinin boyun bölgesinde aniden şişlik oluşurken, bu süreçte ağrı görülebilir. Bazı hastalarda yutkunmada problem ve boğazda bir şey varmış gibi gıcıklık hissi olabilir. Tiroid kistik nodül oluşmaya başladığı zaman, belirti vermeden büyüyebilir ve boynun ön kısmında birden fazla nodül oluşumuna sebebiyet verebilir.

Tiroid Kistik Nodül Tanısı Nasıl Konulur?

Hasta, boyun bölgesinde bulunan şişliği fark ettiği zaman vakit kaybetmeden doktora giderek gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Bu süreçte hastadan kan alınarak TSH değerine bakılır. Bu bölümdeki kistin tanısı için tiroid ultrasonografisi yöntemi uygulanır. Kistin içerisinde bulunan maddenin sıvı mı, katı mı olduğunun anlaşılması ve boyutunun belirlenmesi için gerekli araştırmalar yapılır. Kistlerde kötü huylu hücre oluşumunun guatra neden olduğu belirtilirken, kanser içerikli olma olasılığının yüksek olduğu da vurgulanmaktadır. Bu süreçte gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tiroid kistik nodül ameliyatı ile bu bölümde bulunan problemin giderilmesi sağlanır.

Tiroid Kistik Nodül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorun yapacağı ilk müdahale, nodülün bulunduğu alandan biyopsi yaparak içeriğinin belirlenmesidir. Patolojik merkezden gelecek sonuca göre doktorun uygulayacağı tedavi şekillenir. İğne biyopsisi sonrasında kistin içerisinde bulunan sıvının çekilmesiyle sonuç iyi huylu çıkarsa, enjeksiyon tedavisi uygulanarak kistin içi boşaltılır. Enjeksiyon uygulaması için boyun bölgesinin dezenfekte edilerek, lokal anestezi işlemi ile tiroid kistik nodül sıvısının boşaltılması sağlanır. Sonrasında içeriye alkol enjeksiyonu uygulanarak hücrelerin oluşturduğu hasarın giderilmesi sağlanır. Böylece kistin tekrar içerisine sıvı dolması engellenir. Bu uygulama tiroid kistik nodül iyi huylu tedavisi için yapılır.

Patolojik işlem sonrasında gelen rapor kötü huylu kanser olduğunu gösteriyorsa, hastaya cerrahi yöntem uygulanır. Bu süreçte hastanın boğaz bölgesinden kesi açılarak işlem gerçekleştirilir ve hastaya genel anestezi uygulanarak uyutulur. Bu bölgedeki kistlerin tamamı çıkarılarak ameliyat gerçekleştirilir. Sonrasında hastaya radyoterapi, ışın tedavisi, ilaç tedavisi ve gerekirse kemoterapi uygulanarak kanserin yarattığı hücrelerin tamamen vücuttan atılması sağlanır.

Ek Bilgiler

Tiroid kistik nodüllerinin tedavisi, nodülün boyutu, sayısı, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, tiroid kistik nodüllerinin genellikle iyi huylu olduğunu, ancak yine de düzenli takip ve kontrol gerektirdiğini unutmamak önemlidir. Tedavi sürecinde doktor tavsiyelerine uymak ve düzenli kontrolleri aksatmamak, hastalığın yönetiminde büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mana

15 Temmuz 2024 Pazartesi

Boynumda aniden bir şişlik fark ettim ve ağrılı bir hale geldi. Bu durum tiroid kistik nodül olabilir mi? Hangi testleri yaptırmalıyım ve tedavi süreci nasıl ilerler?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Bezi Ameliyatı Sonrası

Tiroid Bezi Ameliyatı Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Anti Tiroid Peroksidaz Belirtileri ve Tedavisi

Anti Tiroid Peroksidaz Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Etkileri

Tiroid Etkileri

Bebeklerde Tiroid Yüksekliği

Bebeklerde Tiroid Yüksekliği

Güncel

Gizli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Hormonu Özellikleri

Tiroid Hormonu Özellikleri

Tiroid Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Beslenme Yöntemleri

Tiroid Beslenme Yöntemleri

Tiroid Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tiroid Ameliyatı Sonrası Beslenme