Tiroid Ameliyatı Sonrası
15 Mayıs 2024

Tiroid Ameliyatı Sonrası

Tiroit Ameliyatı Sonrası, boyun bölümünün ön ve yan tarafını saran iç salgı bezi olan tiroit üzerinde rahatsızlığın oluşması ile cerrahi operasyonun gerçeklemesi sonrasında bazı sorunlar meydana gelebilir. Olası problemlerin sağlığa zarar vermesinin engellenmesi için birtakım önlemlerin alınması gerekmektedir. Her yaştan ve cinsiyetten insanda yaşanma ihtimali olan tiroid ameliyatı sonrası vücudun verdiği tepkiler değişkenlik gösterir. Bu hususta tiroit fonksiyon testlerinin belli aralıklarla yapılmasının sağlanması söz konusu cerrahi müdahale sonrasında gidişatın durumu hakkında bilgi sahibi olunması açısından son derece önemlidir.

Tiroit Ameliyatı Sonrası Ağrı

Vücudun hassas yapılı noktalarından olan boyun alanında tiroit ameliyatının yapılması sonrasında bir süre ağrı hissi meydana gelebilir. Bu his kısa süreli olabildiği gibi uzun süre de devam edebilmektedir. Bahse konu olan ağrı tiroit alanı kapsamındaki diğer organlara da etki edebilir. Böyle bir sağlık problemi ile karşılaşıldığında ihmale mahal vermeden doktora başvuru yapmak gerekir. Aksi halde ciddi sağlık sorunların varlığı mevcut ise hastaloğın saptanmasında güçlük çekilir. Tiroit ameliyatı sonrası ağrı hekim muayenesi tarafından belirlenerek tedavi edilir. Tedaviye yönelik ilaç kullanımıe ve yatak istirahati tavsiye edilmektedir. Diğer yandan beslenme şartlarına dikkat edilmeli en az iki hafta katı olmayan sıvı ve yumuşak nitelikli besinlerin tüketilmesi ameliyat sonrasında oluşan ağrının süreklilik arz etmesini engellemeye yöneliktir. Bununla birlikte mikrobik ortamlardan uzak durulmalıdır. Son olarak da herhangi bir yabancı cisimle ameliyat yerine temasta bulunmamak gerekmektedir.

Tiroit Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ciddi nitelikli rahatsızlıklar içerisinde yer alan tiroit ameliyatı sonrası beslenme koşullarının doğru bir şekilde sağlanması hususu iyileşme açısından oldukça önemlidir. Bu noktada öncelik bol su tüketiminin yapılması yönünde olmalıdır. Amaç hem vücufun su ihtiyacını karşılamak hem de tiroit ameliyatı aşamasında uygulanan anestezi ilaçlarının en kısa zamanda vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktır. Öte yandan sert yapılı gıdaların tüketilmemesi gerekir aksi halde cerrahi müdahale yapılan organın hasar görmesine sebep olur. Beslenmeye yönelik vitamin ve mineral değeri yüksek lapa haline getirilen gıdaların tüketilmesi önemlidir. Tiroit ameliyatı sonrası beslenme bakımından dkkat edilmesi gereken husustan bahsetmek gerekirse bu anlamda aşırı sıcak ve soğuk besin tüketiminin yapılmaması gerektiğidir.

Hayatı olumsuz yönde etkileyen tiroit ameliyatı sonrasında beslenme standartı dışına çıkıldığında aşırı gıda tüketimi halinde kilo artışı sağlanır. Yetersiz beslenme yapıldığında ise kilo kaybı yaşanır. Bunun için dengeli ve sağlıklı beslenmek hem bu ameliyat sonrası iyileşmenin hız kazanması açısından hem de vücuttta istenilmeyen değişikliğin olmaması açısından son derece önemlidir. Şunu da belirtmek gerekir ki adı geçen bu hususta doktorun önerdiği talimatlara uyum sağlayarak beslenme aşamasının sürdürülmesi son derece önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Beslenme Yöntemleri

Tiroid Beslenme Yöntemleri

Tiroid Kilo Aldırır mı?

Tiroid Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Bezinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmalı?

Tiroid Bezinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmalı?

Tiroid Nodülü Ağrı Yapar mı?

Tiroid Nodülü Ağrı Yapar mı?

Büyümüş Tiroid Bezi Belirtileri ve Tedavisi

Büyümüş Tiroid Bezi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Ameliyatı Sonrası Halsizlik Nedenleri?

Tiroid Ameliyatı Sonrası Halsizlik Nedenleri?

Tiroid Çeşitleri Nelerdir?

Tiroid Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Zehirli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Zehirli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Tiroid Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Güncel

Tiroide Ne İyi Gelir?

Tiroide Ne İyi Gelir?