Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Tiroit hormonu yüksekliği, insanlarda çok farklı şekillerde etkilerini ortaya çıkaran bir durumdur. İnsanlarda sağlık durumunun belirlenmesinde bu hormonun yüksek olması herhangi bir fikir vermemektedir. Bunun için sadece hormon testleri değil birçok farklı test ile bu hastalık kontrol edilmelidir. Tiroit hormonu yüksekliği insanlarda birçok belirtiye neden olur. Bu belirtiler ise direk olarak kişide rahatsızlıklara neden olduğu için kişinin ilk başvuracağı yer hastane olmaktadır. Bazen çocuklarda da ortaya çıkan bu durum için gerekli olan müdahaleler yapıldığında sorunun önüne geçmek daha basit olmaktadır. Ancak herhangi bir müdahale edilmez ise uzun yıllar boyunca kişi üzerindeki rahatsızlıklar etkilerini kaldırmaz. Bu etkiler ise başta eğitim hayatı olmak üzere kişinin yaşamı üzerinde olumsuzluklara neden olmaktadır.

Tiroit hormonu yüksekliği belirtileri nelerdir?
  • Cilt üzerinde meydana gelen kuruma, pullanma ve kabuklaşma, tiroit hormonunun yükselmesi durumunda cilt üzerinde görülen belirtilerden biridir. Bu durum özellikle cilt yapısı hassas olan çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerde cilt üzerinde solma ve sararma durumları da ciddi belirtilerden biridir. Bu belirtiler bazen fark edilemeyeceği için diğer belirtilere de bakılabilir.
  • İnsanlarda tiroit hormonu yüksekliği duygusal olarak da sorunlara neden olmaktadır. Özellikle depresyon durumları gençlerde intihara bile sürükleyecek derecede yüksek olabilir. Bu durumda hafıza üzerindeki yavaşlama ve bunama durumları çok görülür. Zihinsel olarak ortaya çıkan bu belirtilerden son olarak odaklanamama ve konuşmada zorluk da bir diğer belirtiler arasında yer alır.
  • Cinsel problemler tiroid hormonu yüksekliği durumunda meydana gelen hormonsal bozukluklara bağlı olarak çok sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu sorun nedeni ile bazen evli olan insanlar bile ciddi bir şekilde ailesel sorunlar yaşayabilmektedir.
  • Kadınlarda gebe kalamama ya da ağır adet geçirme gibi durumlar gözlenebilmektedir. Bazen kadınlarda adet görememe durumları da ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlar ise zaten gebeliği engelleyen durumlardır.
  • Kalp yetmezliği sorunları özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda tiroit hormonu yüksekliği nedeni ile ortaya çıkan belirtilerden biridir. Bu belirti ve yukarıdaki belirtiler tamamen sık görülen belirtilerdir. Bunun yanı sıra daha birçok belirti bu hastalıkla birlikte ortaya çıkabilmektedir.
Tiroit hormonu yüksekliği neden olur?

Tiroit bezi rahatsızlıkları: Tiroit bezleri üzerinde ortaya çıkan rahatsızlıklarda salgılanan hormonlarda da farklılıklar olabileceği için direk olarak tiroit hormonu yüksekliği de ortaya çıkabilmektedir.

Besinler: Başta soya ürünleri olmak üzere birçok besin insanlarda tiroit hormonu yüksekliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tüketilen soya ürünlerine çok dikkat edilmelidir. Günlük olarak belli miktarlarda soyanın haricinde soya maddeleri tüketilmemelidir.

Hipofiz bezi tümörü: Hipofiz bezleri üzerinde oluşan tümörler salgıların dengesiz salgılanmasına bağlı olarak sadece tiroit hormonu üzerinde değil aynı zamanda diğer birçok hormonun fazla ya da eksik olarak vücuda salgılanmasına neden olmaktadır.

Tıbbi ilaçlar: Başta doğum kontrol hapları olmak üzere kanser ilaçları, depresyon ilaçları, tansiyon ilaçları gibi ilaçlar tamamen tiroid hormonu yüksekliği oluşumuna neden olmaktadır.

Aşırı kalsiyum: Daha çok çocuklarda bir neden olarak ortaya çıkan bu etken yine sorunun ortaya çıkmasında büyük etkinlik sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sintigrafi Tiroid Nedir?

Sintigrafi Tiroid Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Ağrı Yapar mı?

Tiroid Ağrı Yapar mı?

Tiroid Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Nodülü Bitkisel Tedavi

Tiroid Nodülü Bitkisel Tedavi

Tiroid Kanseri Evreleri Nelerdir?

Tiroid Kanseri Evreleri Nelerdir?

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroid Peroksidaz Antikoru

Tiroid Peroksidaz Antikoru

Tiroid Çeşitleri Nelerdir?

Tiroid Çeşitleri Nelerdir?

Tiroid Kistik Nodül Tedavi

Tiroid Kistik Nodül Tedavi