Çörek Otu Yağı Tiroide İyi Gelir mi?
13 Temmuz 2024

Çörek Otu Yağı Tiroide İyi Gelir mi?


Tiroit bezinin aşırı çalışması, tiroit hormonu üretiminin artmasına neden olmaktadır. Bu durum, vücut dengesini bozarak tiroit bezlerinin şişmesine ve beraberinde birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uzun yıllar boyunca, tiroit hormonlarını dengelemek ve enzim ile hormonların dengesini sağlamak için çörek otu yağı ve sarımsak kullanılmıştır. Çörek otu yağı, tiroit hastalığı için de oldukça faydalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, anne adaylarının gebelik dönemlerinde çörek otu yağını kullanmamaları gerektiğidir.

Çörek Otu Yağı ve Omega-3

Çörek otu yağı, içeriğinde yeterli miktarda omega-3 bulundurur. Bu nedenle çörek otu yağı kullanıldığı zaman ayrıca omega-3 takviyesi almak doğru değildir. Doğumuna bir hafta kalan anne adaylarının, emzirme sürelerine kadar çörek otunu veya çörek otu yağını kullanmaları bebekleri için faydalı olacaktır. Ancak bu dönemden önce kullanmamaları gerekir.

Çörek Otu Yağı Tiroit İçin Nasıl Kullanılır?

Yapılan birçok bilimsel araştırma, çörek otunun tiroit bezlerinin çalışmasında ve yavaşlatmasında önemli rol oynadığını defalarca kanıtlamıştır. Çörek otu oldukça faydalı bir bitkidir. Ancak tüketimi de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi halde vücuda aşırı miktarda omega-3 takviyesi yapılmış olur. Tiroit hastalarının, günde toplamda 15 gram kadar çörek otu yağı tüketmeleri faydalı olacaktır. Bu miktarı gün içinde ikiye veya üçe bölerek, öğünlerde veya öğün aralarında tüketebilirsiniz.

Tercihen, çörek otu yağını rendelenmiş bir elmanın veya armudun içine katıp karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca şeker hastası değilseniz, çörek otu yağını pekmezin veya tahinin içine de katıp tüketebilirsiniz. Meyvelere bir çay kaşığı çörek otu yağı dökerek başlayabilirsiniz. Bu nedenle ara öğünlerde tüketmeniz, size tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olacak ve tiroit bezlerinin çalışmasını düzenleyecektir.

Çörek Otu Yağının Diğer Faydaları

Çörek otu yağı sadece tiroit hastalıkları için değil, genel sağlık için de birçok fayda sağlar. Çörek otu yağının diğer faydaları şunlardır:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Cilt sağlığını destekler.
  • Kolesterol seviyelerini dengeler.

Çörek otu yağını kullanırken, dozaj ve kullanım şekline dikkat etmek önemlidir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için, çörek otu yağını kullanmadan önce mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmanız önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Antikorları

Tiroid Antikorları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Atom Tedavi Yöntemleri

Tiroid Atom Tedavi Yöntemleri

Gizli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Haşimato Tiroidi Belirtileri ve Tedavisi

Haşimato Tiroidi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Değerleri Nedir?

Tiroid Değerleri Nedir?

Güncel

Tiroid Baş Ağrısı Yapar mı?

Tiroid Baş Ağrısı Yapar mı?

Güncel

Tiroid Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tiroid Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Tiroid Nodülü Ağrı Yapar mı?

Tiroid Nodülü Ağrı Yapar mı?