Tiroid Sinir Yapar mı?
07 Temmuz 2024

Tiroid Sinir Yapar mı?


Birçok kişi sinirlilik problemleri yaşamakta olup, bu durumun bazen tiroid bezi hastalıkları gibi sebeplerden kaynaklandığı belirtilmektedir. Bazı hastaların depresyon yaşadığını düşünerek tedavi gördüğü gözlenirken, aslında bu durumun tiroid bezi hastalıklarından kaynaklanabileceği belirtilmektedir. Bu sebeple, tiroid hastalıklarının depresyonu tetiklediği ifade edilirken, hastaların psikiyatri bölümünden Endokrinoloji bölümüne yönlendirilerek teşhis edilmesi sağlanır. Bu süreçte hastaya tiroid hormonu testi uygulanarak, tiroidin hangi seviyede olduğu belirlenir.

Tiroid sinirlilik yapar mı?
Tiroid bezinin boyun bölgesinde yer alıp, hormon üretiminde dengesizlik yaratması, beyne gönderilen sinyallerin yeterli düzeyde iletilmesini engeller. Dengesiz şekilde salgılanan tiroid hormonu, sinir sisteminde olumsuz etkiler yaratarak depresyonun oluşmasına sebebiyet verir. Bu tür hastalıklarda belirli belirtiler ortaya çıkar.

Tiroid Sinir Yapar mı? Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı halsizlik
  • Yorgunluk
  • Cilt kuruluğu
  • Tırnak kırılması
  • Bağırsak problemleri, kabızlık
  • Asabiyet
  • Ani gelişen duygu değişimi
Bu belirtiler gözlenirken, aşırı stres nedeniyle kişide kaygı bozukluğu meydana gelir ve tiroid sinirlilik yapar mı sorusunu tetikler. Bu problem genellikle 25 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülürken, bayanlarda gebelik sonrasında hormon değişikliği sebebiyle meydana gelir. Bazı kişilerde ise çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Genellikle kişide ani heyecanlanma, üzüntü ve hormonal bozukluklar sebebiyle depresif durumlar ortaya çıkar. Psikiyatri uzmanlarının dikkatli davranışı, depresif durumun başka hastalıktan kaynaklandığını anlamasına yardımcı olur ve hastanın başka bölüme yönlendirilmesi ile uygun tedavi sağlanır.

Tiroid Sinir Yapar mı? Tedavi Nasıl Yapılır?

Kişide bulunan tiroidin hangi düzeyde olduğunu tespit etmek için kan tahlili uygulanır. Ayrıca, tiroid ultrasonografisi yöntemi ile hastada bulunan hormonların düzeyi tespit edilir. Hormonların aşırı salgılanması durumunda uygulanacak ilaç tedavisi ile sinirliliğin kontrol altına alınması sağlanırken, bazı hastalarda hormonların gereğinden yavaş çalışması sinirliliği tetiklediği için ilaç tedavisi ile bu şikayetlerin kontrol altına alınması sağlanır. Bazı hastalara ise ameliyat uygulanarak tiroidin tedavisi ile sinirlilik giderilir. Bu süreçte hastanın tükettiği yiyeceklere dikkat etmesi gerekir. Tiroid sinirlilik yapar mı sorusuna yanıt olarak, hastanın günlük yarım saat tempolu yürüyüş yapması sinirliliğin giderilmesine fayda sağlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile beyne giden uyarıcı sinyaller görevini kolaylıkla yerine getirir. Böylece, gerekli tedavi sağlanarak, hastanın tiroid hormonu seviyesinin düzen altına alınması sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Veli

23 Nisan 2024 Salı

Uzun süredir tiroit hastasıyım. Çocuktan kalan bu hastalık boyumu, kilomu fiziğimi önemli ölçüde etkiledi. Ama sadece fiziksel olarak bir etki yok sanırım. Çok çabuk sinirleniyorum, bazen kendime zarar veriyorum? Bunun tiroit tedavisiyle ilgisi var mı? Psikiyatriden destek almalı mıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Veli Bey,

Tiroit hastalığı, sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsal sağlığı da etkileyebilir. Tiroit hormonlarındaki dengesizlikler, sinirlilik, Ã¥±rÃ¥±n ve depresyon gibi ruh hali değişikliklerine sebep olabilir. Bu nedenle, yaşadığınız sorunların tiroit hastalığınızla bağlantılı olması muhtemeldir. Bir endokrin uzmanı ile görüşerek hormon düzeylerinizi kontrol ettirmenizi ve uygun tedaviyi almanızı öneririm. Ayrıca, yaşadığınız ruhsal sorunlar için bir psikiyatriste başvurarak profesyonel destek almanız da faydalı olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Beslenme Yöntemleri

Tiroid Beslenme Yöntemleri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zehirli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Zehirli Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Tiroid Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Tiroid Nodülü Bitkisel Tedavi

Tiroid Nodülü Bitkisel Tedavi

Tiroid Bezi Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Bezi Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Bezinin Görevleri Nelerdir?

Tiroid Bezinin Görevleri Nelerdir?

Güncel

Tiroid Yetersizliği Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Yetersizliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Bezi Hormonları ve Görevleri

Tiroid Bezi Hormonları ve Görevleri