Tiroid İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
27 Haziran 2024

Tiroid İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tiroid İlaçları

Boynun ön tarafında, nefes borusunun her iki yanında yer alan tiroid bezi, gıdalar yoluyla alınan iyotu kullanarak hormon üretimi sağlar. Tiroid, vücudun enerji dengesini korur ve organların sağlıklı çalışmasını temin eder. Eğer tiroid bezi büyürse, guatr hastalığı ortaya çıkar. Tiroid hormonlarının az veya fazla salgılanması ise çeşitli tiroid hastalıklarına yol açar. Tiroid bezinin büyümesi durumunda nefes darlığı, ses kısıklığı ve ses kalitesinin düşmesi gibi belirtiler görülebilir. Tiroid bezinin az çalışması ise hormon eksikliğine neden olur. Hipotiroidi ve hipertiroidi gibi hastalıklar için doktorlar genellikle tiroid ilaçları reçete ederler.

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi hastalarında görülen başlıca belirtiler şunlardır:

 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Dikkat dağınıklığı
 • Sürekli üşüme hissi
 • Ciltte kuruluk ve kalınlaşma
 • Saç ve kaş dökülmeleri
 • Ses kalınlaşması
 • Tansiyon yükselmeleri

Hipertiroidi ve Graves Hastalığı

Hipertiroidi hastalarının en sık karşılaştığı nedenlerden biri Graves hastalığıdır. Tiroid hastalıkları bazen belirgin belirtilerle kendini gösterirken, bazen de gizli bir şekilde ilerleyebilir. Boyun bölgesinde şişlikler oluştuğunda, en kısa zamanda doktora başvurularak ya tiroid ilaçları ile tedavi sağlanmalı ya da cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Tiroid İlaçlarının İsimleri

 • Levotiron 25 mcg tablet
 • Euthyrox 150 mcg 50 tablet
 • Propycil tablet
 • Thyromazol 5 mg 100 tablet
 • Tiromel tablet
 • Bitiron 100 tablet
 • Tefor duotab 100 tablet

Tiromel Tablet

Tiromel tabletin etkili maddesi l-triiodotironin sodyumdur. Bu ilaç, tiroid hormonu verilmesi gereken durumlarda kullanılır. Hafif, orta veya ağır şiddetli tiroid hormonu eksikliğinde tedavi amaçlı olarak kullanılır. Ayrıca, tiroid hormonu eksikliğini diğer tiroid hastalıklarından ayırt etmek adına baskılama testlerinde de kullanılır.

Levotiron Tablet

Levotiron tablet, tiroid fonksiyonu normal olan hastalarda iyi huylu guatr hastalığının tedavisi için kullanılır. Ameliyat sonrası guatr hastalığının tekrarlamaması, tiroid bezinin yeterli miktarda çalışmaması durumunda tiroid hormonlarının görevini yerine getirmesi ve tiroid kanseri hastalarında tümörün büyümesini engellemek için kullanılır.

Euthyrox Tablet

Euthyrox, tiroid hormonunun doğal olarak üretilmediği durumlarda yapay olarak üretimini sağlar. Guatr ameliyatlarından sonra guatrın tekrarlamaması ve tiroid kanseri olan hastaların tümörlerinin büyümemesi için kullanılır.

Propycil Tablet

Propycil tablet, hipertiroidi, Graves hastalığı, ameliyat sonrası hastalığın tekrarlamasının önlenmesi ve tiroid krizleri durumlarında kullanılır.

Thyromazol Tablet

Thyromazol tablet, Basedow hastalığı ve hipertiroidi sendromunda belirli bir süre tedavi amaçlı kullanıldıktan sonra hastaların çoğunu iyileştirme özelliğine sahiptir.

Bitiron Tablet

Bitiron tablet, iyot eksikliğine bağlı olmayan tiroid bezi büyümesi ve uzun süreli tiroid eksikliklerinin tedavisinde etkilidir. Tiroid bezinin yeterince gelişmediği veya hiç olmadığı durumlarda da tedavi sürecinde kullanılır. Ameliyat sonrası tiroid hastalıklarının tekrarlaması ve tiroid bezi iltihaplanmalarında da endikedir.

Tefor Tablet

Tefor tablet, tiroid hormonunun yapay olarak üretilmesini sağlar. Guatr hastalığının baskılanmasında ve tümörlerin alınmasından sonra tedavi amaçlı kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Safiye

12 Nisan 2024 Cuma

Bende de tiroit hastalığı var. Gerçekten çok zor bir hastalıktır, bende anormal bir şekilde ağrılara sebep oldu ve doktorum ilaç kullanmamı istedi. Ben kullanmak istemedim doğal çözümler araştırdım. Çünkü yan etkileri olabileceğinden korktum sizce var mı.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Safiye Hanım,

Tiroit hastalığı gerçekten zorlayıcı olabilir ve her bireyde farklı belirtiler gösterebilir. İlaç kullanımı konusunda doktorunuzun önerilerini dikkate almak önemli, çünkü ilaçlar hastalığın kontrol altına alınmasında etkili olabilir. Yan etkiler konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla bu konuyu ayrıntılı olarak konuşabilirsiniz. Doğal çözümler de destekleyici olabilir, ancak bunları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sağlıklı günler dilerim!

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Bezinin Alınması

Tiroid Bezinin Alınması

Editörün Seçtiği

Tiroid Etkileri

Tiroid Etkileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Bezi Alınırsa Ne Olur?

Tiroid Bezi Alınırsa Ne Olur?

Gebelikte Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Nodülü Ağrı Yapar mı?

Tiroid Nodülü Ağrı Yapar mı?

Güncel

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroid Bezi Nerede?