Tiroid Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Tiroid Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezi, boynun ön, orta kısmında bulunan, ortalama 20-30 gram ağırlığında olan ve hormon salgılayan bir organdır. Tiroid bezinde üretilen hormonlar, vücudun tüm sistemlerinin çalışmasında önemli rol oynar. Genel olarak vücudun enerji durumunu kontrol ederler. Bazı hastalıklarda bu hormonlar fazla üretilip salgılanabilir veya az üretilip salgılanabilir.

Tiroid bezi hastalıkları yaygın olarak görülür. Tiroid bezi hastalıklarının tedavisi, multidisipliner bir ekip çalışması gerektirir. Bu ekip genellikle radyoloji uzmanı, endokrinoloji uzmanı, patoloji uzmanı, nükleer tıp uzmanı ve cerrahi branş uzmanlarından oluşur.

Tiroid Bezi Hastalıkları Türleri

Guatr

Tiroid bezinin bazı sebeplerden dolayı büyümesi durumuna guatr adı verilir. Genetik yatkınlık, iyot eksikliği, çevresel ve kişisel özellikler gibi nedenler guatr oluşumunda etkili olabilir. Küçük guatr, estetik ve fiziksel sorunlara sebep olmazken, büyük guatr, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, nefes darlığı, boğazın sıkıldığı hissi ve öksürük gibi belirtiler gösterebilir. Guatr tedavisi, guatrın büyüklüğü, altta yatan sebepler ve belirtilere göre değişir.

Hipotiroidi

Vücuda yeteri kadar tiroid hormonu sağlanamadığında ortaya çıkar ve en sık rastlanan tiroid bezi hastalığıdır. Bu rahatsızlıkta iştahsızlık, kabızlık, hatırlama güçlüğü, sert ve kuru deri, kas güçsüzlüğü, halsizlik, soğuğa karşı dayanıklılık, donuk duygu durumu gibi belirtiler görülebilir. Hipotiroidi tedavisi, hormon ilacı verilerek yapılır. İlaçların yeterli dozlarda kullanılması gerekir. İlaçların ihtiyaçtan fazla alınması durumunda kalp ritminde anormallikler, kalp fonksiyonlarında bozulma ve zamanla kemik kaybı gibi sorunlara yol açabilir.

Hipertiroidi

Tiroid bezinin aşırı çalışması durumudur. Hipertiroidi hastalığında ellerde titreme, adet düzensizliği, yorgunluk, sinirlilik, kalp çarpıntısı, ishal, göz problemleri, kısırlık, sıcağa dayanıklılık, aşırı terleme, kilo kaybı ve kaslarda zayıflık gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler hastalığın şiddetine göre değişebilir. Hipertiroidi tedavisinde radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Tek bir hap veya sıvı olarak uygulanır ve etkili bir yöntemdir. Diğer bir tedavi yöntemi ise tiroid bezinin ameliyatla çıkarılmasıdır. Ancak bu pek tercih edilen bir yöntem değildir. Hastaya radyoaktif tedavi uygulanamadığı veya tiroid bezi çok büyüyüp hasta nefes almada zorluk çekiyorsa genellikle bu yöntem kullanılır. Tedaviden sonra hastanın vücudundaki tiroid hormon düzeylerine düzenli olarak bakılması gerekir.

Tiroidit

Tiroid bezinin çeşitli virüs ve bakterilerden dolayı iltihaplanması durumudur. Tiroid bezindeki iltihap, ilk olarak ağrı ile kendini gösterir. Sonrasında terleme, çarpıntı ve zayıflama gibi sorunlara sebep olabilir. Bu rahatsızlık genellikle kendiliğinden düzelir ve hormonlar normale döner. Tiroid bezi iltihabı tedavisinde ağrı kesici kullanılır. Bunun yanında iyot içeren besinlerden bolca tüketilmeli ve bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılabilir.

Sonuç

Tiroid bezi hastalıkları, vücudun enerji dengesini ve genel sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile hastalıkların kontrol altına alınması büyük önem taşır. Multidisipliner yaklaşımlar ve düzenli takip, hastaların yaşam kalitesini artırmada kritik rol oynar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Bezi Alınırsa Ne Olur?

Tiroid Bezi Alınırsa Ne Olur?

Tiroid Hormonu Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hormonu Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Az Çalışırsa Ne Olur?

Tiroid Bezi Az Çalışırsa Ne Olur?

Tiroid Kanseri Lenf Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Kanseri Lenf Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Peroksidaz Antikoru

Tiroid Peroksidaz Antikoru

Güncel

Tiroid Nodül Ameliyatı Sonrası

Tiroid Nodül Ameliyatı Sonrası

Güncel

Papiller Tiroid Karsinomu Nedir?

Papiller Tiroid Karsinomu Nedir?