Medüller Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Medüller Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Medüller Tiroid Kanseri

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bazı hormonları sağlamakla görevli olan tiroid bezinde oluşan hastalıklar, son yıllarda oldukça sık görülmektedir. Tiroid hastalıkları özellikle kadınlarda daha yaygın olarak karşımıza çıkar. Tiroid kanserleri, anaplastik, folliküler, papiller ve medüller tiroid kanseri olmak üzere dört grupta incelenir. Medüller tiroid kanseri, tiroid kanserlerinin az bir kısmını oluşturur ve tiroidin C hücrelerinden dolayı gelişir.

Medüller Tiroid Kanseri Nedenleri

Medüller tiroid kanserinin büyük bir kısmı ailesel ve kalıtsal nedenlerden dolayı kaynaklanır. Bu tiroid kanseri bazı kişilere kalıtsal olarak geçer ve ailede bulunan diğer nesillere kanser olan genin aktarılması sonucu devam eder. Bu nedenle ailesinde medüller tiroid kanseri olan kişilerin, bu kansere karşı taranması ve gerekli olan muayene ve tetkikleri yaptırması önemlidir. Ailesinde bu tiroit kanseri türü olan kişinin bu taramalar sayesinde nodüller kanser riski taşıyıp taşımadığı tespit edilmiş olur. Kalsitonin ölçümü ve genetik testi yapıldıktan sonra kanser hücresi saptanırsa, erken tanı sayesinde hastalığın iyileşmesi daha hızlı gerçekleşir. Medüller tiroid kanseri bazı durumlarda kalıtsal özellik göstermeyip farklı nedenlerden de kaynaklanabilir.

Medüller Tiroid Kanseri Belirtileri

Medüller tiroid kanseri olan kişilerin kanlarında kalsitonin hormonu fazla çıkar. Bunun nedeni, bu tiroid kanserinin tiroid bezinde kalsitonin hormonunun salgılanması ile görevli olan C hücrelerinden oluşmasıdır. Birçok tiroid hastalığında olduğu gibi, medüller tiroid kanseri de hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Ancak bazı medüller tiroid kanseri hastalarında ishal, yüz kızarması, bitkinlik ve yorgunluk durumları gözlemlenebilir.

Medüller Tiroid Kanseri Tedavisi

Medüller tiroid kanserinde erken tanı ve tedavi oldukça büyük önem taşır. Hastalığın geç tespit edilmesi durumunda, tedaviye geç kalındığında uygulanacak olan tedavi yöntemlerinde başarı oranı büyük oranda düşer. Medüller tiroid kanseri şüphesi olan hastalar RET testinden geçer ve mutasyon saptandığında hastanın en yakın akrabalarına da bu test yapılır. Medüller tiroid kanseri tanısının tam olarak konulması için hasta tam bir tetkikten geçer ve daha sonra tedaviye başlanır. Bu hastalığın tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılır. Cerrahi yöntemde, boyun diseksiyonu adı verilen lenf düğüm zinciri alınacağı için ameliyat, oldukça tecrübeli bir genel cerrah tarafından yapılmalıdır. Ameliyat ile kanser hücresinin lenf bezine yayılmasını engellemek için bu bölge temizlenir ve bu sayede ilerleyen zamanlarda kanser hücresinin yeniden gelişmesi durumu engellenmiş olur. Medüller tiroid kanseri ameliyatında, tiroid bezi çevresindeki yapılar korunarak tiroid bezinin tamamı alınır ve ameliyattan sonra hastalığın durumuna göre ışın tedavisi, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler gerekli olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Usg Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Usg Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Ağrı Yapar mı?

Tiroid Ağrı Yapar mı?

Tiroid Hapı Zayıflatır mı?

Tiroid Hapı Zayıflatır mı?

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Hormonu İlaçları Özellikleri

Tiroid Hormonu İlaçları Özellikleri

Güncel

Tiroid Papiller Ca Hastalığın Belirtisi

Tiroid Papiller Ca Hastalığın Belirtisi