Tiroid Hormonu Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Tiroid Hormonu Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hormonu Düşüklüğü

Tiroid uyarıcı hormon, tiroid bezinden salgılanan bir hormondur. Tiroid uyarıcı hormonun salgılanabilmesi için tiroid bezinin uyarılması gerekmektedir. Tiroid bezinin uyarılması ile tiroid hormonu salgılanmaya başlar. Tiroid hormonunun birçok fonksiyonu vardır. Vücut için oldukça önemli olan tiroid hormonu, endokrin sistemi içerisinde yer alan bir hormondur. Tiroid hormonu; vücut sıcaklığının stabil olarak kalması, kalp atışlarının düzenlenmesi, kilonun korunması ve üreme sisteminin düzenlenmesinde etkilidir.

Tiroid hormonunun salgılanmasında bir bozukluk oluşursa, kişinin vücut fonksiyonlarında bazı anormal tablolar gelişmektedir. Tiroid hormonu uyandıktan sonra salgılanmaya başlar ve vücut sıcaklığı korunur. Tiroid hormonu düşüklüğü ise kişide bazı olumsuz tabloların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca tiroid hormonunun salgılanmasında meydana gelen düşüklük, T3 ve T4 hormonlarının fazla salgılanmasına neden olabilir.

Tiroid Hormonu Düşüklüğü Neden Olur?

 • Tiroid bezinin yeterince uyarılmaması sonucunda yeterli hormon salgılanmaması
 • Tiroid bezinin aşırı derecede fazla çalışması
 • Hipofiz bezinin yeterince uyarılmaması
 • Graves hastalığı
 • Hashimoto hastalığı
 • Tiroid bezinin iltihaplanması

Tiroid Hormonu Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezinin yeterince uyarılmaması sonucunda kişide bulunan tiroid hormonunun azalmasına neden olmaktadır. Tiroid hormonu düşüklüğü ise kişide bazı olumsuz tabloların oluşumuna sebebiyet vermektedir. Genel olarak tiroid hormonu düşüklüğü kişide hipotiroidiye neden olur. Bu durum ise vücutta şu belirtilerin oluşmasına neden olur:
 • Fazla terleme ve sıcaklık hissi
 • Cinsel isteksizlik
 • Kalp atışlarında hızlanma
 • Gergin, sinirli ve öfkeli olma
 • Kilo kaybı
 • Vücut ağrıları
 • Uyku problemleri
 • Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik

Tiroid Hormonu Düşüklüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid hormonu düşüklüğü, hastane ortamında yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda belirlenmektedir. Kişide oluşan tiroid hormonu düşüklüğü ise birkaç yöntem ile tedavi edilmektedir. Eğer doktorunuz ilaç tedavisini uygun görürse ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca bunun yanında düzenli ve sağlıklı beslenme, düzenli bir şekilde yapılan egzersizler ve spor hareketleri kişide tiroid hormonu düşüklüğüne iyi gelmektedir.

Ekstra Bilgiler

Tiroid hormonu düşüklüğü, yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyebilir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıktığında uzman bir doktora başvurulması önemlidir. Tiroid hormonunun doğru seviyede olması, genel sağlık ve iyilik hali için kritiktir. Bu yüzden düzenli kontroller ve uygun tedavilerle bu durum yönetilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mecide

12 Temmuz 2024 Cuma

Tiroid hormonu düsüklügü yüzünden sürekli kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum, bu normal mi? Ayrica, son zamanlarda cinsel isteksizlik ve uyku problemleri yasiyorum, bu durumlar da tiroid hormonu düsüklügünden kaynaklanabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mecide,

Evet, tiroid hormonu düşüklüğü (hipotiroidi) belirtileri arasında sürekli yorgunluk ve halsizlik hissi oldukça yaygındır. Tiroid hormonları metabolizmayı düzenlediği için, bu hormonların düşük seviyede olması vücudun enerji seviyesini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, cinsel isteksizlik ve uyku problemleri de hipotiroidinin yaygın belirtileri arasındadır. Bu tür semptomlar yaşıyorsanız, bir endokrinologa başvurmanız ve gerekli testleri yaptırmanız önemlidir. Uygun bir tedavi ile belirtilerinizin hafifleyebileceğini unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Bezi Nerede?

Tiroid Bezi Nerede?

Sintigrafi Tiroid Nedir?

Sintigrafi Tiroid Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Guatr Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Guatr Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Ameliyatı Sonrası

Tiroid Bezi Ameliyatı Sonrası

Tiroid Kilo Aldırır mı?

Tiroid Kilo Aldırır mı?

Tiroid Ameliyatı Sonrası Kilo

Tiroid Ameliyatı Sonrası Kilo

Tiroid Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Tiroid Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Güncel

Tiroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası